Champix

S odvykáním kouření mohou pomoci i různé léky. Pro jejich získání je třeba navštívit lékaře, který je na základě vyšetření a konzultace může předepsat. Mezi nejznámější a podle mnohých lidí také nejúčinnější lék patří Champix. Ten vznikl primárně proto, že závislost na kouření byla podle Mezinárodní zdravotnické organizace označena za nemoc s diagnózou F17. Konkrétně jde o poruchy duševní a poruchy chování způsobené užíváním tabáku, na které je třeba mít i odpovídající lék. Proto došlo k produkci léku Champix, který je aktuálně užíván po celém světě.

Pomůže s abstinenčními příznaky

Mnoho kuřáků se domnívá, že si stačí vzít Champix a ten udělá vše potřebné. Tak tomu ale není. Předepisován je výhradně při fyzické, nikoliv psychické závislosti. Jeho úkolem je výrazně snižovat abstinenční příznaky a pomoci kuřákům projít celým procesem odvykání co možná nejjednodušeji. Lék má tedy za úkol eliminovat jak fyzické, tak psychické příznaky abstinence.

Předepisován je při dlouhodobém odvykání

Lék Champix je lékaři předepisován především při dlouhodobém odvykání kouření. Tedy ve chvíli, kdy je jedinec skutečně výrazně závislý na nikotinu. Klasická doba užívání je 12 týdnů. Během této doby má pacientovi pomoci zvládnout abstinenční a příznaky a eliminovat zájem o cigaretu. Jelikož se jedná o lék na předpis, navštěvuje pacient svého lékaře, se kterým aktuální stav konzultuje. Na základě daných konzultací může být užívání léku ještě prodlouženo, a to na dalších 12 měsíců. Celkem tedy mluvíme o době užívání, které je až půl roku.

Lék je třeba si hradit

I když jde o lék na předpis, pojišťovny ho nemají zařazeny na seznam léků, které by hradily. To pro závislé na nikotinu znamená jediné. Champix si musí při vyzvednutí v lékárnách hradit. Cena za klasickou dvanáctidenní kúru je zhruba 6 000 Kč. Nutno ale říci, že v porovnání s cenou cigaret to není takový rozdíl. Navíc existují individuální příspěvky pojišťoven, které mohou závislým poskytnout finanční pomoc.