Nikotinová léčba

Náhradní nikotinová léčba je pomocníkem při odvykání kouření. A to ve chvíli, kdy se objeví takzvaný fyzická závislost. Ta je charakteristická tím, že tělo potřebuje nikotin a žádá si ho. Jinak se objeví velmi nepříjemné abstinenční příznaky. Cílem léčby je dodat tělu co potřebuje a dávky postupně snižovat. A jak?

Nikotinové žvýkačky

Jsou jednou z nejpopulárnějších metod. Žvýkačky jsou volně dostupné a existuje celá řada výrobců a druhů. Když si tělo žádá nikotin, stačí si je vzít a žvýkat. Nikotin se do těla dostává sliznicí dutiny ústní. Využití žvýkaček není žádná věda, ale je třeba dodat, že nejsou vhodné na permanentní žvýkání po celý den. Je třeba vzít si ji vždy ve chvíli, kdy se potřeba nikotinu objeví. V ústní dutině by měla být zhruba 20 – 40 minut. S každým žvýknutím se uvolní trocha nikotinu. I proto je vhodné žvýkat ve fázích. Na trhu nejdeme řadu výrobců, od čehož se odvíjí třeba obsah nikotinu ve žvýkačkách. velikost balení, nebo ceny.

Nikotinové pastilky

Jsou alternativou žvýkaček a lze říci, že oproti nim jsou jednodušší na použití. Žvýkačky je nutné naučit se správně žvýkat, což u pastilek nehrozí. Když si tělo nikotin vyžádá, stačí si vzít bonbon a ten nechat klasicky rozpustit v ústech. I tady dochází k tomu, že se nikotin vstřebává do těla prostřednictvím sliznice. Důležité je stejně jako u žvýkaček zajistit správné dávkování podle toho, kolik nikotinu jedna tableta obsahuje.

Nikotinové mikrotablety

Jsou alternativou pastilek a žvýkaček, která je velmi diskrétní. Daná mikrotableta se užívá tak, že si ji dotyčná osoba dá pod jazyk a následně ji nechá rozpustit. Tím dojde i k uvolnění nikotinu, který se opět vstřebává sliznicí. Tablety se tedy stejně jako žvýkačky nepolykají.

Nikotinový inhalátor

Jde o alternativu ke klasických inhalátorům které užívají osoby trpící dýchacími obtížemi. Nikotinový inhalátor umožní získat okamžitou dávku nikotinu. Ten se do těla dostává skrz ústní dutinu i dýchací cesty. Dávka nikotinu míří do těla v podstatě okamžitě. Nevýhodou samozřejmě může být to, že používání inhalátoru může přitahovat ne vždy žádnou pozornost. Výhodou je naopak to, že kuřák obsah inhalátoru nasává – stejně jako dříve nasával kouř z cigaret. Jde ve své podstatě u zajímavou formu šidítka. Zatímco u tablet nebo žvýkaček víte, kolik vám zbývá, náplň inhalátoru může dojít v nejnevhodnější dobu. Proto je nutné mít při sobě i náhradní náplň, který tento případ vyřeší.

Nikotinové náplasti

Ty jsou hned po žvýkačkách jednou z nejpopulárnějších variant. Jak proto, že se jedná o možnost velmi diskrétní, tak i proto že je nikotin do těla uvolňován postupně a také průběžně. Tělo tak má po celý den jeho přísun a tak se abstinenční příznaky nemusí objevovat. Na trhu existují náplasti s různým obsahem nikotinu, stejně jako se mohou lišit i tím, jak dlouho budou nikotin uvolňovat. Člověk který si odvyká tak může přecházet z těch nejsilnějších na slabší, až dojde k tomu, že tělo potřebě nikotinu odvykne zcela. Negativem náplastí může být to, že některé nemusí dobře držet. To lze ovlivnit i správností nalepení. Ideální je místo bez ochlupení, kde se člověk tolik nepotí.