Proč přestat kouřit?

Proč přestat kouřit? Důvodů k tomu je více než dost. Vhodné je si je všechny zmapovat a z nich vybrat ty nejdůležitější. Právě daný seznam důvodů pro vás může být hlavní motivací proto, abyste opravdu přestali. Primárním důvodem je samozřejmě vaše zdraví, ale je i řada dalších. Na všechny se aktuálně společně podíváme.

Zdravotní důvody

Ty jsou těmi nejdůležitějšími, proč přestat kouřit. A je jedno, zda se u vás první zdravotní komplikace už objevují, nebo máte obavu z jejich budoucího výskytu. Odvykání kouření samozřejmě není úplně jednoduché. Ale mějte na paměti že tím, že se ocitnete ve skupině nekuřáků výrazně prospějete svému zdraví. Už velmi brzy po poslední cigaretě začnete pociťovat řadu pozitiv.

  • Za 24 hodin se organismus zbaví oxidu uhelnatého obsaženého v krvi

  • Za několik dní se zlepší vaše čichové, ale i chuťové schopnosti

  • Za několik týdnů se zlepší prokrvování celého vašeho těla

  • Za několik měsíců ustoupí nepříjemný, nikoliv pouze ranní kašel

  • Za 10 let budete mít organismus takový, jako byste si nikdy v životě nedali cigaretu. Budete mít organismus nekuřáka (tedy v případech, kdy s odvykáním nezačnete pozdě, kdy už mají cigarety na váš organismus četné negativní důsledky)

Ceny cigaret

Druhou dobrou motivací proč přestat jsou ceny cigaret. Ty jsou poslední roky neustále nahoru. Podle statistik se denně utratí jenom za cigarety 16 miliard korun. Vše postupně směřuje do stádia, kdy už na jednu krabičku bude nutná minimálně stokoruna. Nejenom, že můžete peníze ušetřit za něco smysluplnějšího, ale náklady na odvykání jsou mnohem nižší než výdaje spojené s koupí cigaret.

Zápach a pasivní kouření

Kuřáci nejsou moc oblíbení, jelikož je pro ně charakteristický typický zápach. Jak z dechu, tak velmi často také z jejich šatů. Dobrou motivací je to, že se obojího zbavíte a v kolektivu budete opět oblíbenější. Navíc své okolí nebudete obtěžovat ani riziky takzvaného pasivního kouření, které je v současné době velkým problémem, který trápí většinu nekuřáků.

Už to není IN

Doba kdy bylo kouření v kurzu a v mnohých společenských vrstvách bylo dokonce vyžadováno, je dávno pryč. Dnes je tomu přesně naopak. Kuřáci jsou často odsouváni na okraj společnosti. Pokud v této kategorii nechcete být, berte to jako další důvod, proč přestat.

Ve dvou jde všechno líp

Pamatujte na to, že přestat nemusíte jenom vy sami. Když chcete zvýšit šance na to, že se zbavíte cigarety, najděte si parťáka. Třeba někoho z rodiny, nebo z vašich přátel. Budete se navzájem podporovat a také zvýšíte svou motivaci. Psychika zde zafunguje naplno – přece nebudete chtít být ten první, co to vzdá.