Jak přestat kouřit

Kouření přirovnáváme k drogové závislosti. Ta může být psychická, stejně jako fyzická. Proto je třeba znát metody a osvědčené postupy, jak přestat. Na ně se společně podíváme. Nejdůležitější je vždy první krok. Je třeba si říci, že s kouřením chcete skutečně seknout. Když tento pomyslný první krok uděláte, je třeba překonat i několik dalších. Ty by měly začínat tím, že si určíte konkrétní metodu, nebo chcete-li způsob, jak s kouřením zatočíte.

Pokud se jedná o psychickou závislost, bude potřeba především silná vůle. Tělo v tu chvíli nikotin ještě nepotřebuje a důvodem vašeho kouření je nějaký společenský statut, zažité rituály, nebo snaha zajistit si pomocí cigarety lepší náladu, nebo zrelaxovat. Cigareta se stala běžnou součástí vašeho života a tak je třeba dané zvyky odstranit. Musíte mít opravdu pevnou vůli a snažit se říci NE, kdykoliv budete mít na cigaretu chuť. O vaší snaze přestat informujte své okolí. To proto, aby vás zbytečně nevědomky nesvádělo z cesty.

Pokud už u vás propukne fyzická závislost, nebude to jenom silná vůle, která je potřeba. Tělo už si nikotin žádá a tak se mohou objevit abstinenční příznaky. I tady sice můžete ze dne na den přestat nikotin dodávat, ale abstinence bude velmi náročná fyzicky i psychicky. Je proto lepší zvolit některou z klasických metod odvykání. Jde o takové postupy, které budou tělu nikotin dodávat a vy budete postupně snižovat dávky. Abstinencí projdete víceméně v pohodě. A o jaké možnosti se jedná?

Náhradní nikotinová léčba

Jedná se o jednu z nejpopulárnějších možností, které dnes existují. Náhradní nikotinová léčba je postavena na využití produktů, které dodávají nikotin do vašeho těla místo cigaret. Ten je do děla dodáván bez různých nežádoucích látek, ve své čisté formě. Tělo tak dostává svou dávku a abstinenční příznaky nejsou tak výrazné. Cílem je postupné snižování dávek až do stavu, kdy už tělo nebude žádný nikotin potřebovat.

Možných produktů, které dokážou tělu nabídnout potřebný nikotin je celá řada. Nejznámější jsou náplasti, které ho uvolňují řízeně v průběhu celého dne. Existují ale i různé nikotinové žvýkačky, nebo pastilky. Zapomínat nelze také na inhalátory. Vše je spojeno s vaší vůlí, kdy se rozhodnete nevzít do ruky cigaretu a potřebný nikotin tělu doplnit tímto způsobem.

Elektronické cigarety

Ty se dnes stávají velmi populárním řešením. To proto, že tělu dodají potřebný nikotin – jehož dávku lze dokonce ovlivnit, a zároveň jsou oproti klasice zdravější. Pozor však na fakt, že elektronická cigareta může vašemu zdraví taktéž škodit. Doporučujeme ji při prvních týdnech odvykání, kdy stále potřebujete mít „něco v ruce“. Postupně se snažte snižovat její použití, až přejdete ke klasické náhradní nikotinové léčby.

Léky na předpis

Při odvykání kouření je možné požádat o pomoc i svého lékaře. Ten vám poskytne nejenom rady, ale může vám poskytnout i léky na předpis. Jedním z takových je lék Champix, který je považován za velmi účinného pomocníka při odvykání. Dalšími léky může být Zyban, popřípadě i Wellbutrin. Zde je třeba připomenout že je můžeme řadit do kategorie těch, které ovlivní psychiku. Jejich cílem je, aby vám proces odvykání a abstinence zjednodušili.

Rostlinné přípravky

Při odvykání je možné použít i různé rostlinní přípravky. Ty jsou alternativou k náhradní nikotinové léčbě i k lékům na předpis. Díky svému složení mohou tělu nabídnout možnost abstinenci lépe zvládat, ale větší účinky od nich nečekejte. Pokud neobsahují nikotin nebo látky které by přímo ovlivnili proces abstinence, jsou spíše drobnými pomocníky než něčím, na co byste měli vsadit.

Homeopatika

Existuje velká skupina lidí, kteří věří že homeopatika jsou skutečně to, co dokáže pomoci. Odborníci však upozorňují na to, že stejně jako u léčby řady nemocí, tak ani u odvykání kouření nemusí přinést požadovaný efekt. I proto, že se často zaměřují na něco jiného, než člověka trápí. Obvykle neřeší problém, ale příčinu.

Alternativní postupy

I s těmi se můžete setkat. Někdo zvolí hypnózu, jiný zvolí akupunkturu, další zase využije různých zázračných přístrojů. Nutno říci, že všechny tyto postupy staví na klasickém pořekadle „věř a tvá víra tě uzdraví“. Obvykle je jejich efekt srovnatelný s placebem. Vy pouze začnete věřit, že vám pomáhají. Primárně vám však pomůže jen vaše psychika. Tedy vy sami.

Specializovaná centra

Poslední možností je využití odborné profesionální pomoci. Dnes existují různé centra léčby závislostí, které vám pomohou jak na samotném začátku, tak i v samotném průběhu. Tým odborníků navrhne vhodnou metodu, po celou dobu odvykání je vám na blízku, motivuje vás, upravuje způsobe léčby a snaží se o to, abyste se potřeby cigarety skutečně zbavili. Dnes jsou tato centra zřizována jako součást velkých nemocnic. I proto, že léčba závislosti je jednodušší i méně nákladnější než léčba pacientů s rakovinou a dalšími komplikacemi, které plynou z cigaret.