Elektronická cigareta

Poslední roky je elektronická cigareta velkým hitem. Dopomohl k tomu jak zákaz kouření (který se často na elektronické cigarety nevztahoval), tak i to, že se jedná o v podstatě zdravou alternativu. Do těla se nedostávají látky běžně obsažené v cigaretovém kouři. Elektronická cigareta také nijak neobtěžuje okolí, jelikož člověk vyfukuje pouze páru. Nehrozí tak problémy které způsobuje takzvané pasivní kouření. Elektronické cigarety jsou proto doporučovány i jako metoda pro odvykání kouření. Hlavně proto, že člověk stále něco drží, něco natahuje a do těla dostává nikotin. Ale výrazně zdravěji než běžné cigarety.

Nutno však dodat, že ani elektronická cigareta není stoprocentně čistá a stoprocentně nezávadná. Vliv na lidské zdraví má také negativní a mnohé studie to prokazují. Je mylné domnívat se, že přestupem na elektronickou cigaretu bude moci člověk i nadále kouřit, bez jakýchkoliv následků. Je doporučována při počátečních fázích detoxikace.

Dokáže pomoci při fyzické závislosti, jelikož díky kouření elektronických cigaret člověk dostává do svého těla nikotin. Zároveň je vhodná i při psychické závislosti, kdy má člověk své rituály spojené s cigaretou. Takto dostane do ruky v podstatě šidítko, které napodobí klasický proces kouření. Vše je podstatně zdravější, než u cigaret klasických.

Jak elektronická cigareta funguje?

Jedná se o speciální, jehož obsahem jsou ve většině případů kapsle, ve kterých se nachází nikotinová směs. Člověk si může sám nastavit i množství nikotinu, které má zájem tělu dodat. I to se může hodit při odvykání a postupném snižování dávek. Následně tělo natáhne směs s nikotinem, která má podobu kouře, který však není oproti klasické cigaretě tak nebezpečný a toxický. Člověk může daný kouř poválet v ústech, šluknout a následně vyfouknout. Kouř nemá žádný zápach a tak není obtěžováno okolí.

Výběr je velký

Výběr elektronických cigaret je velký. Na trhu existuje řada výrobců a mnoho různých typů jednotlivých produktů. Ty se liší jak principem fungování, tak i cenou. Sice je třeba počítat s náklady na pořízení, ale dále je kouření elektronických cigaret o poznání výhodnější.

Nejsou pro každého

Elektronická cigareta může být pomocníkem při odvykání kouření, ale ne pro každého. U této metody je třeba mít silnou vůli. Mnoho lidí dospěje při použití těchto cigaret do opačného stádia. Díky tomu že ji mohou kouřit v podstatě kdekoliv (i tam kde běžné cigarety ne), stoupá jejích příjem nikotinu a fyzická závislost se prohlubuje.